БЪЛГАРСКИ
“Интерактивен дигитален инструмент за студенти, включително тези с увреждания, към подкрепящи и превантивни мерки срещу агресия и тормоз”
Начало: 01.12.2024г
Продължителност: 30 месеца
Партньорства между организации и институции – KA220 в сектор “Висше образование”
Финансиран от Европейската комисия по програма “Еразъм+”
КОНЦЕПЦИЯ
Вероятно много хора смятат, че тормозът е предимно детско поведение, което се изоставя след завършване на училище, или че университетите и колежите са твърде културни и интелектуални като институции, за да има място за подобно поведение, но тези надежди са далеч от истината. Тормозът е умишлено агресивно поведение, което се извършва многократно, което обикновено се случва между извършители и жертви, които са неравни по сила.
Фактори като физически данни и социален статус изглежда дават възможност на агресорите да преследват други индивиди (Nansel et al., 2004). Традиционният тормоз “лице в лице” е форма на агресия, която може да бъде вербална (напр. обиди, заплахи, изнудване или правене на унизителни коментари включително в социалните мрежи) или физическа (напр. удряне, блъскане или физическо сплашване). То може също да бъде косвено или свързано с отношения, като социално изключване на жертвите или разпространяване на слухове (Lund and Ross, 2017).
Нова форма на тормоз се появи през 2000-те години като продължение на традиционния тормоз; това се случва чрез дигиталните технологии, които разпространяват тормоза извън учебните заведения. Тази сила за кибертормоз се корени от експертните познания в социалните медии, а не от физическата сила или социалния статус (Wachs et al., 2020). Насилственото поведение сред младите хора е сериозен и всеобхватен проблем, който се изостря от бързия напредък в електронната комуникация, особено по време и след ситуацията с COVID-19.
С този проект бихме искали да разгледаме ключови теми като:
- Дискриминация, агресия и тормоз спрямо студенти, включително тези с увреждания;
- Кибертормоз и кибер агресия;
- Тормоз на базата на сексуална ориентация;
- Въздействието на тормоза върху психичното здраве;
- Ролята на насилник и жертва през целия живот.
Те ще бъдат адресирани в специално разработен дигитален инструмент чрез chatBOT, който ще предоставя сценарии, където всеки студент ще може да наблюдава какви са резултатите, когато някой е въвлечен в тормоз или е жертва на агресивно поведение – от позицията на насилник и от позицията на жертвата. Следователно интерактивният дигитален инструмент ще предостави обратна връзка и насоки за това какви стратегии и процедури трябва да бъдат приложени, ако жертвата се нуждае от допълнителна помощ и подкрепа, за да се гарантира неговото/нейното емоционално и физическо благополучие.
Да направим висшите учебни заведения по-приобщаващи и техните студенти по-устойчиви по отношение на агресията и тормоза е нашата основна мисия.
ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ
Резултат 1: Наръчник с насоки за университетски преподаватели/персонал относно подкрепящи и превантивни мерки срещу агресия и тормоз чрез приобщаващ подход
Нашата цел е да създадем наръчник, който дава информация за видовете тормоз и агресия, въздействието върху студентите, включително и тези с увреждания, както и ще предостави стратегии за превенция и интервенция и ресурси за подкрепа. Съдържанието на наръчника ще бъде валидирано от експерти в областта, като се гарантира неговото качество, точност и уместност.
Резултат 2. Онтологична рамка и разработка на онлайн интерактивен инструмент, базиран на функционалности на CHATbot
Нашата цел е да разработим интерактивен инструмент, който предлага персонализирана поддръжка и ресурси за студенти, изпитващи тормоз и агресия (включително тези с увреждания), включващи изкуствен интелект. Чатботът ще има удобен за потребителя интерфейс, който е лесен за навигация и разбиране дори за потребители с увреждания. Ние ще се погрижим инструментът да бъде проектиран така, че да бъде достъпен за всички потребители.
Резултат 3. Насоки за пилотно тестване
От 2026 г. планираме да тестваме функционалностите и полезността на горните резултати със студенти, включително такива с увреждания, университетски персонал, включително преподаватели, административен и помощен персонал, за да постигнем безопасна и достъпна среда за всички. В този процес ще включим и родители и настойници, като им предоставим информация и ресурси, за да помогнем на техните деца да се ориентират в университетската среда и да реагират на всякакви случаи на тормоз или агресия. Представители на местни и държавни власти ще играят решаваща роля в оформянето на университетската среда и прилагането на политики, които насърчават достъпността и приобщаването.
Резултат 4. Създаване и поддържане на Европейска общност за устойчивост и превенция на тормоза и агресията.
Тази общност ще насърчи сътрудничеството между партньорите по проекта и заинтересованите страни извън него, което може да доведе до развитието на нови партньорства и инициативи, които подкрепят целите на проекта.
Резултат 5: Събития за разпространение на резултатите в Испания, България и Португалия
Последвайте ни тук и в социалните медии, за да научите повече за планираните събития за началото на 2027г.
ЗА КОНТАКТИ:
Пловдивски университет “Паисий Хилендарски”, Педагогически факултет, Катедра “Педагогика и образователен мениджмънт”
доц. д-р Албена Александрова-Овчарова / проф. д.п.н. Дора Левтерова-Гаджалова
Сдружение “Български екип за приобщаваща подкрепа” – гр. София
Андреан Лазаров / Станислав Георгиев
За контакти с българските партньори: info@inclusionteam.org